Ufuk’a Başarı Bursu Mu Geliyor ?

Ufuk Üniversitesi burs ve indirim yönetmeliği 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle değiştirildi.

Mütevelli Heyetin 30/03/2018 tarih ve 2018/5-3 sayılı Kararı ile beraber öğrencileri bir takım yenilikler bekliyor.

Yönetmeliğe Yeni Madde Eklendi

2018-2019 yılından itibaren geçerli olacak yönetmeliğe göre artık öğrencilere başarı indirimi uygulanacak. Bir dizi kurala göre uygulanacak başarı bursunu alabilmek için öğrencinin en az 3.70 not ortalamasına sahip olması gerekecek.

Yönetmelikteki 6. Maddeye göre burs konusundaki hükümler kısaca şu şekilde :

 • Ön lisans programlarının 1. sınıf öğrencileri, lisans programlarının 1., 2., 3., sınıf öğrencileri (Tıp Fakültesi 4.,5. sınıflar dahil); takip eden akademik yılda geçerli olmak üzere %25 indirim için, 1 akademik yıl için geçerli olmak üzere burs programına başvurabilecek. Başarı bursunun verilme tarihi ise önlisans ve lisansta ikinci akademik yıl olacak.
 • İndirim için değerlendirme, her akademik yılın başında ve öğrenci kayıtlarından
  önce kesinleşecek
 • Başarı İndirimine önlisans/lisans kayıtlı öğrencileri başvurabilecek. Ancak, tam burslu öğrenciler, İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri, önlisans ve lisans 1. sınıf öğrencileri ile programın normal öğrenim süresini tamamlamış durumda olan öğrenciler İndirimden yararlanamayacak.
 • Disiplin cezası almış öğrenciler indirimden faydalanamayacak.
 • Öğrencinin ilgili eğitim – öğretim programında gösterilmiş olan tüm dersleri almış (Erasmus programı çerçevesinde yurtdışında alınan normal ders yükü dahildir) ve genel not ortalamasının 3.70 ve üstünde olması gerekecek.
 • Ders/yarıyıl/ yıl tekrarı yaparak istenilen akademik ortalamaya sahip olan bu durumdaki öğrencilere Başarı İndirimi verilmeyecek.
 • Öğrencinin burs alabilmesi için akademik geçmişinde FF notu ile başarısız olduğu bir dersin bulunmaması, her dersi ilk hakkında başarmış olması gerekecek.
 •  Başarı İndirimine hak kazanmak için yapılan değerlendirmede yalnızca Ufuk Üniversitesinde alınan dersler geçerli olacak. Diğer yükseköğretim kurumlarından alınan ve Ufuk Üniversitesi’ndeki not dökümünde harf notu görünecek biçimde eşdeğerliği sayılan dersler Başarı İndirimi değerlendirmesinde dikkate alınmayacak.
 •  Yatay geçiş ve dikey geçişle gelen öğrenciler; geçiş yaptığı lisans/ön lisans programında en az 2 yarıyıl eğitim gördükten sonra Başarı İndirimine başvurabilecek. Başarı puanı hesaplanırken öğrencilerin Ufuk Üniversitesi’nde alıp başardığı dersler dikkate alınacak.

Yönetmeliğin tümüne ulaşmak için lütfen tıklayınız

Yeni burs sisteminin öğrencilere hayırlı olmasını temenni eder, yeni sistemi Ufuk Medya ailesi olarak sevinçle karşıladığımızı bildirmek isteriz.

 

Yazar: ufukmedya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir