O Bölümde Hazırlık Kalktı ! – Hazırlık İle İlgili Her Şey

Öğrencilerin kafasını karıştıran detaylardan biri de hazırlık programı. Hangi bölüm için hazırlık zorunlu ? İsteğe bağlı hazırlık nedir ? Hangi bölümde hazırlık kaldırıldı ? Örnek Sorular Neler ? Hepsi ve dahasına haberimizden ulaşabilirsiniz !

Bu sene Tıp ve PDR bölümlerinde zorunlu hazırlık eğitimi kaldırıldı. Geçtiğimiz senelerde de İİBF bünyesinde eğitim yapan programlardan hazırlık eğitimi kaldırılmıştı.

a.Ufuk Üniversitesinde Zorunlu Hazırlık Sistemi

Ufuk Üniversitesinde zorunlu hazırlık belli bölümlerde zorunlu tutulmuşken belli bölümlerde isteğe bağlı olarak Hazırlık Koordinatörlüğünce okutulmaktadır. Dönem başında yapılacak hazırlık atlama sınavı sonrası başarısız olan ve hazırlık eğitiminin zorunlu olduğu bölümlerde okuyan öğrenciler hazırlık okurlar.

1.Hazırlığın Zorunlu Olduğu Bölümler

-Hukuk

-İngilizce Öğretmenliği

-Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

-İngilizce Öğretmenliği

-Psikoloji

2.Hazırlığın İsteğe Bağlı Olduğu Bölümler

-PDR

-Tıp

-Yönetim Bilişim Sistemleri

-Uluslararası Ticaret

-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

-İşletme

-Hemşirelik

b.Hazırlık Öğrenim Ücreti

Zorunlu veya isteğe bağlı İngilizce hazırlık programı kazandığı fakülte/yüksekokulun öğrenim ücretine tabidir. Tıp Fakültesi için ise fiyat 33.600 TL’dir.

c.Hazırlık Öğreniminde Sınıf Tekrarı ve İlişik Kesilmesi

-Hazırlığın zorunlu olduğu bölümlerde, öğrencinin iki sene üst üste başarısız olması durumunda bölümle ilişik kesilir.

d.Devamsızlık Hakkı

  • Hazırlık sınıfında derslere devamlılık zorunludur, isteğe bağlı değildir.
  • Devamsızlık her dönem için ayrı değerlendirilmektedir.
  • Her dönem toplam ders saatinin %20’si ile “devamsızlık” sınırlandırılmıştır.
  • Alınan herhangi bir sağlık raporu bu süreye dâhil edilmez.
  • Akademik başarısızlıktan ve/veya devamsızlıktan kalan öğrenci, ikinci yıl hazırlık sınıfını tekrar eder ve buna takriben ikinci yıl da kalması durumunda öğrencinin okulla ilişiği kesilir.

e.Ders İçerikleri ve Kullanılacak Kitaplar

Hazırlık sınıflarında dersler dil öğrenmek için gereken beceriler (okuma, yazma, konuşma, dinleme)  bir bütün olarak işlenir. Ders içerikleri düzeylere göre farklılık göstermekle birlikte Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı’na uygun olarak A1 (Elementary) ile B1+ (İntermediate) düzeyinde oluşturulur. İngiliz Dili Eğitimi (ELT) Hazırlık sınıfında ders içeriği B2 (Upper- intermediate) düzeyinde hazırlanmaktadır.

Hazırlık Sınıfları ders kitapları, Open Mind (Beginner / Elemantary / Pre- Intermediate / Intermediate) ve Skillful 1 Listening and Speaking, Reading and Writing  olarak Skill(Beceri ) Kitapları ve dört adet okuma kitabı  şeklindedir. İngiliz Dili Eğitimi Hazırlık Sınıflarında bu kitapların farklı seviyeleri uygulanmaktadır.

 

f.Sınav Sistemi

Her yarıyılda 3 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı olmak üzere toplam 4 sınav uygulanmaktadır. Bu sınavlarda öğrencilerin yabancı dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri ve bunlara ek olarak dil ve kelime bilgisi ölçülür.

 

  • Ara Sınavlar (Quizzes)

Güz döneminde üç ve bahar döneminde üç adet olmak üzere yapılan ara sınavlardır.

  • Dönem Sonu Sınavları (MidtermExams)

Güz döneminde bir ve bahar döneminde bir adet olmak üzere yapılan ara sınavlardır.

  • E-bookSınavları (E-bookQuizzes)

Güz döneminde iki ve bahar döneminde iki adet olmak üzere yapılan kısa sınavlardır.

  • Yıl Sonu Yeterlik Sınavı (ProficiencyExam)

Bir yıllık hazırlık eğitimi sonunda yapılan, yıl sonu başarınızı belirleyen sınavdır. Yeterlik sınavına girmek zorunludur.

 

g. Genel not değerlendirmesi

Akademik yıl içi tüm sınav ve performans değerlendirme notlarının %40’ı ve Haziran ayında yapılan ‘İngilizce Yeterlik (Muafiyet) Sınavı’ndan alınan puanın %60’ı bir araya getirilir. Hazırlık sınıfını başarılı tamamlayabilmek için elde edilen sonucun 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.  Bu sonuca ulaşan öğrenciler tamamen (%100) veya kısmen (%30) İngilizce eğitim ve öğretim yapılan ön lisans, lisans öğretim programlarına devam etmeye hak kazanır.

h. Örnek Sorular

Hazırlık atlama sınavına ilişkin örnek sorulara burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Yazar: ufukmedya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir