Kitap Önerisi – Okul PDR Servisi

Okul PDR Servisi

Kitap, PDR öğrencileri için bir meslek kılavuzu olurken aynı zamanda yeni göreve atanmış PDR uzmanları için de çok yararlı bir kaynak olma özelliği taşımaktadır. Bu kitabı okuma şansını  lisans eğitimimin birinci yılının sonunda buldum. Henüz hedefini belirleyememiş ve ne olacağı konusunda stres yaşayan lisans öğrencileri için gerçekten çok güzel bir rehber. Ancak okurken daha yolun başında olmam sebebiyle bazı kavramları bilmiyor olmam kavramları anlama güçlüğüne itti. BEP ve ZEP kavramlarının başta açıklanmasının ve bunların ne olduğu hakkında bilgi vermenin hem öğrenciler hem de işe yeni başlayan uzmanlar için daha iyi olacağı kanısındayım. Kitapta ara ara verilen karikatürler kitabı canlı tutsa da; bu karikatürlerin her bölüm sonuna dağıtılması  okuyucuya bir başka konuya geçişin haberini verir. Kitapta birçok sorun için terapi önerileri ve uygulamalardan bahsedilmektedir; ancak bu terapiler hakkında biraz daha fazla bilgi verilse daha çok kişiye yarar sağlar.

Yazar,  ileride bir okulda çalışacak olursam sorunların üstesinden nasıl geleceğimi çok güzel bir şekilde açıklamış. Dili anlaşılır,açık ve sade. Kitabın içine biz Psikolojik ve Rehberlik Danışmanları’nın yararlanabileceği sosyal medya hesapları, film ve kitap önerileri de bulunmaktadır.

Kitabı okurken edinmek istediğim bilgiler çok fazlaydı. Hedefim MEB’de yada özel bir kurumda çalışmak değil. Kitap çoğunlukla meslek hakkında bilgi vermiş. Kitapta biraz daha fazla sorun ve bu sorunların üstesinden gelme yöntemlerini aradım. Bölümden mezun olan herkesin ve her iş için faydalı olabilecek bir kitap değil. Çoğunlukla uzmanların okul içindeki görevlerinden bahsedilmiş. Bunun yerine uzmanların çalışabileceği her işte faydalı olabilecek bilgilere yer verilmesi kitabı daha çok cazip kılar.

 

Nitelikli Psikolojik Danışman

Kitap tek kelimeyle muhteşem. Psikolojik ve Rehberlik Danışmanlığı bölümü öğrencilerinin ve mezunlarının kesinlikle kitaplığında bulundurması gereken bir kitap. Kitapta aradığınız ya da aramadığınız A’dan Z’ye her şey var. Terapiler ve oyunlar çok güzel açıklanmış. Verilen makaleler çok faydalı. Lisans öğrencilerinin birinci sınıfta görecekleri ‘Kaynak Tarama ve Rapor Yazma’ dersi için çok güzel örnekler.

Bu kitaptan;  mesleğim hakkında, mesleğime ulaşmak için izlemem gereken yollar hakkında, bu süreç içerisinde ne kadar yatırıma ihtiyacım olduğuna kadar bütün bilgileri öğrendim. Adımlarım artık daha sağlam; çünkü yolumu biliyorum. Bir danışman için en önemli olan şey ne olacağına karar vermesidir. Verebileceği en iyi faydayı bulabilmek için kendini keşfetmeli ve süreci tamamlarken birçok şeyi beraberinde getirmesi gerekir. Bu kitap insanın kendini keşfetmesini sağlıyor. Keşke şu bilgi de olsaydı dediğim bir şey bile yok. Kitabı okuduktan sonra inanılmaz bir meslek aşkı oluştu. Araştırmaya çok sevk eden bir kitap. Okudukça  bilgilenmek, bilgilendikçe araştırmak isteyen danışman adayları için birincil kaynak diyebilirim.

Yazar Abdullah YALNIZ’a  çok teşekkürler.

Beyza Nur Can

Yazar: ufukmedya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir